W 38. odcinku programu „Chcę u Ciebie pracować” odwiedziliśmy firmę Marco w Gliwicach, która działa na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Tym razem pokażemy, na czym polega praca inżyniera w dziale badań i rozwoju w firmie produkującej specjalistyczne elementy oznakowania.
Firma Marco powstała w 2000 roku w Gliwicach w odpowiedzi na rosnącą potrzebę identyfikacji wszelkiego rodzaju produktów poprzez ich oznakowanie. – Dzisiaj jesteśmy liderem w zakresie specjalistycznych elementów znakowania i identyfikacji produktów dla przemysłu – mówi Marta Legut, specjalista ds. PR w firmie Marco. - Pracując dla największych światowych koncernów m.in. z branż motoryzacyjnej, elektro-narzędziowej, RTV i AGD czy tekstylnej stale rozwijamy zaplecze technologiczne, dzięki któremu jesteśmy w stanie spełnić najbardziej wygórowane oczekiwania naszych odbiorców – dodaje.
Firma Marco od 2014 roku działa na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, na której wybudowała budynek o powierzchni 4,5 tys. mkw. Obecnie gliwicka firma zatrudnia blisko 100 osób. – W myśl ciągłego rozwoju, w 2016 roku podjęliśmy decyzję o zakupie kolejnej działki inwestycyjnej o powierzchni 3,5 ha. Planujemy stworzyć na niej Kompleks Marco, w skład którego wejdzie Centrum Badań i Rozwoju, Centrum Projektowania Produktów i Usług, Centrum Edukacji Biznesowej oraz socjalna infrastruktura dla pracowników naszej firmy – dodaje Marta Legut.
Firma Marco powstała w 2000 roku w Gliwicach w odpowiedzi na rosnącą potrzebę identyfikacji wszelkiego rodzaju produktów poprzez ich oznakowanie
Do zadań inżyniera działu badań i rozwoju, stanowiska przedstawionego w 38. odcinku programu „Chcę u Ciebie pracować”, należy: planowanie, wykonywanie, interpretacja wyników badań materiałowych i gotowych komponentów z wykorzystaniem specjalistycznych urządzeń; przygotowanie programów pomiarowych dla kontroli jakości; projektowanie usprawnień produkcyjnych i własnych urządzeń z wykorzystaniem oprogramowania CAD, współpraca z dostawcami, prace montażowe i wdrażanie zaprojektowanych rozwiązań; programowanie sterowników PLC a także wykorzystanie drukarek 3D. Oprócz tego inżynier w dziale badań i rozwoju odpowiedzialny jest za utrzymanie ruchu i infrastruktury oraz wdrażanie nowych maszyn i urządzeń produkcyjnych.
Katowicka SSE S.A. została powołana rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 czerwca 1996 roku. Utworzono ją w celu wsparcia i przyspieszenia procesów restrukturyzacyjnych oraz stworzenia nowych miejsc pracy w regionie. Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna jest liderem wśród polskich specjalnych stref ekonomicznych. Obecnie w KSSE działa ponad 300 przedsiębiorstw, które łącznie zainwestowały około 31 mld złotych i stworzyły ponad 76.000 miejsc pracy. KSSE posiada w swej ofercie działki o łącznej powierzchni 2614ha w 40 gminach, z czego 900 ha jest wciąż dostępne dla inwestorów.