W 34. odcinku programu „Chcę u Ciebie pracować” odwiedziliśmy firmę Silbo w Żorach, która działa na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Tym razem pokażemy, jak wygląda praca kierownika projektu w firmie produkującej opakowania dla branży spożywczej.
Firma Silbo powstała w 1998 roku w Rybniku. Obecnie siedziba firmy mieści się w Żorach na terenie KSSE, w której znajduje się kilkanaście linii produkcyjnych wraz z drukarnią. Silbo zajmuje się produkcją opakowań dla przemysłu spożywczego, a jego produkty możemy znaleźć m.in. na sklepowych półkach w Polsce oraz niektórych krajach europejskich.
Bazując na nowoczesnym parku maszynowym, doświadczeniu kadry pracowniczej, partnerskiej współpracy z kluczowym producentami surowców oraz na niestandardowym i innowacyjnym podejściu firma produkuje innowacyjne opakowania.
Sest-Luve Polska jest częścią LU-VE Group, pierwszą w Europie i trzecią na świecie firma produkującą parowniki oraz skraplacze do urządzeń.
W Żorach wykorzystywane są do tego m.in. nowoczesne technologie druku farbami wodnymi, proces laminacji oraz urządzenie laserowe. W 2018 roku Silbo rozwinęło sprzedaż papierowych opakowań, na które w 2016 roku otrzymała decyzję Europejskiego Urzędu Patentowego o udzieleniu patentu europejskiego na opakowanie papierowe. Żorska firma rozpoczęła również proces certyfikacji wyrobów kompostowalnych. Takie opakowania w ciągu pół roku, przy odpowiednich warunkach (odpowiednia temperatura oraz wilgotność), rozkładają się nie pozostawiając żadnego śladu chemicznego. – Takie opakowania oznaczane są unikatowym numerem oraz znaczkiem, który gwarantuje, że zostały one przetestowane w laboratoryjnych warunkach – mówi Iwona Kuczera, menedżer ds. projektów w firmie Silbo.
- Od początku powstawania opakowań w Silbo jestem zaangażowana w zbudowanie zespołu, który jest odpowiedzialny za kontakt z klientem, rozdysponowanie działań, finansowanie projektu oraz pozyskiwanie odpowiednich surowców – mówi Iwona Kuczera, menedżer ds. projektów w firmie Silbo. – W naszym dziale zajmujemy się różnymi projektami, od małych związanych z selektywną zbiórką odpadów, poprzez projekty informatyczne dot. optymalizacji i rozwoju produktu, aż po wdrożenia opakowań. Osoba chcąca podjąć pracę w takim dziale powinna mieć wykształcenie wyższe, doświadczenie w organizacjach międzynarodowych oraz znać język angielski – dodaje Iwona Kuczera.
Katowicka SSE S.A. została powołana rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 czerwca 1996 roku. Utworzono ją w celu wsparcia i przyspieszenia procesów restrukturyzacyjnych oraz stworzenia nowych miejsc pracy w regionie. Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna jest liderem wśród polskich specjalnych stref ekonomicznych. Obecnie w KSSE działa ponad 300 przedsiębiorstw, które łącznie zainwestowały około 31 mld złotych i stworzyły ponad 76.000 miejsc pracy. KSSE posiada w swej ofercie działki o łącznej powierzchni 2614ha w 40 gminach, z czego 900 ha jest wciąż dostępne dla inwestorów.