W drugim odcinku programu „Chcę u Ciebie pracować” odwiedziliśmy firmę SANHUA AWECO w Tychach. Zakład znajduje się na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W tyskiej fabryce pokażemy jak wygląda praca operatora linii.
Początki firmy w Polsce sięgają 2006 roku. Od 2013 roku SANHUA AWECO jest częścią SANHUA Holding Group, światowego lidera systemów AGD, motoryzacji i klimatyzacji. Zakład w Tychach obecnie zatrudnia blisko tysiąc osób, z czego 65 proc. pracowników to kobiety. 20 proc. ze wszystkich zatrudnionych osób pracuje w firmie ponad 10 lat.
- Produkowane przez nas systemy można odnaleźć w niemal każdym urządzeniu gospodarstwa domowego, czy klimatyzatorze, jak również w co drugim nowo wyprodukowanym samochodzie na świecie – mówi Dariusz Krzemiński, Dyrektor ds. HR/Administracyjnych/Prawnych w SANHUA AWECO Global. – Jesteśmy kluczowym dostawcą rozwiązań dla wszystkich największych producentów pralek, zmywarek, ekspresów do kawy, samochodów i klimatyzatorów. Udaje się nam łączyć z sukcesem europejską tradycję i doświadczenie AWECO z azjatyckim dynamicznym rozwojem, innowacyjnością, patrzeniem w przyszłość i ścieżką rozwoju SANHUA – dodaje Dariusz Krzemiński.
65 proc. zatrudnionych w SANHUA AWECO w Tychach stanowią kobiety. Warto zaznaczyć, że 20 proc. osób w całej firmie to osoby, które pracują tam od ponad 10 lat.
SANHUA AWECO działa na terenie tyskiej podstrefy należącej do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. - Podstrefa Tyska KSSE ma za sobą bardzo udany i obfitujący w wyjątkowe przedsięwzięcia 2017 rok. Zawarliśmy m.in. umowę z japońskim koncernem Omron Electronics - światowym liderem w produkcji zaawansowanych produktów do automatyzacji przemysłu - na najem powierzchni pod stworzenie i prowadzenie Laboratorium Robotów Przemysłowych – mówi Ewa Stachura-Pordzik, wiceprezes KSSE kierująca tyską podstrefą.
Katowicka SSE S.A. została powołana rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 czerwca 1996 roku. Utworzono ją w celu wsparcia i przyspieszenia procesów restrukturyzacyjnych oraz stworzenia nowych miejsc pracy w regionie. Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna jest liderem wśród polskich specjalnych stref ekonomicznych. Obecnie w KSSE działa ponad 300 przedsiębiorstw, które łącznie zainwestowały około 31 mld złotych i stworzyły ponad 76.000 miejsc pracy. KSSE posiada w swej ofercie działki o łącznej powierzchni 2614ha w 40 gminach, z czego 900 ha jest wciąż dostępne dla inwestorów.