W 36. odcinku programu „Chcę u Ciebie pracować” odwiedziliśmy firmę Opinion Strefa Druku w Gliwicach, która działa na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Tym razem pokażemy, na czym polega praca specjalisty ds. oprogramowania w firmie produkcyjnej z branży eventowej.
Firma Opinion Strefa Druku działa w Gliwicach od 1992 roku. Jest firmą produkcyjną z branży reklamy wizualnej, która sprzedaje swoje produkty głównie do krajów Unii Europejskiej oraz współpracuje także z rodzimymi agencjami reklamowymi i pośrednikami w sprzedaży druków wielkoformatowych. Obecnie firma zatrudnia 110 osób.
W 36. odcinku przybliżamy pracę specjalisty ds. rozwoju oprogramowania (software developer), którego głównym zadaniem jest dostarczanie oprogramowania wspomagającego wewnętrzne procesy w firmie oraz aplikacji ułatwiających współpracę z klientem przy przyjmowaniu zleceń. Poprzez dostarczenie należy rozumieć pisanie aplikacji od podstaw lub wykorzystanie gotowego rozwiązania dostępnego na rynku i dostosowanie do wewnętrznych potrzeb. Jeżeli oprogramowanie zostaje zakupione, to część programistyczna dotyczy tylko integracji z resztą działającego już systemu w firmie poprzez API (Application Programming Interface).
Firma Opinion Strefa Druku działa w Gliwicach od 1992 roku. Jest firmą produkcyjną z branży reklamy wizualnej.
- Programista na tym stanowisku musi mieć opanowane umiejętności tworzenia oprogramowania po stronie serwera i interfejsu, czyli tzw. full stack developer – tłumaczy Joanna Witkowska, kierownik ds. inwestycji i administracji w Opinion Strefa Druku. – Ważna jest też umiejętność pracy z bazami danych SQL, zagadnień związanych z komunikacją między oprogramowaniem (REST, SOAP), budową interfejsów użytkownika, administracja systemem Linux, konteneryzacją aplikacji oraz zagadnień związanych z siecią. Mile widziane są podstawowe umiejętności z zakresu elektroniki. Obecnie nasz stos technologiczny oparty jest o język Ruby oraz JavaScript. Wykorzystujemy freamworki Ruby on Rails, technologię NodeJS, React, PHP – dodaje Joanna Witkowska.
Oprócz standardowego wynagrodzenia firma swoim pracownikom oferuje: ubezpieczenie grupowe na życie, pakiety opieki medycznej dla pracowników i ich rodzin, karty OK system dla pracowników i ich rodzin, darmowe zajęcia jogi na terenie firmy, możliwość przystąpienia do Pracowniczego Programu Emerytalnego, w którym składka w całości opłacana jest przez pracodawcę oraz pakiet szkoleń, czy dofinansowanie dalszego kształcenia.
Katowicka SSE S.A. została powołana rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 czerwca 1996 roku. Utworzono ją w celu wsparcia i przyspieszenia procesów restrukturyzacyjnych oraz stworzenia nowych miejsc pracy w regionie. Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna jest liderem wśród polskich specjalnych stref ekonomicznych. Obecnie w KSSE działa ponad 300 przedsiębiorstw, które łącznie zainwestowały około 31 mld złotych i stworzyły ponad 76.000 miejsc pracy. KSSE posiada w swej ofercie działki o łącznej powierzchni 2614ha w 40 gminach, z czego 900 ha jest wciąż dostępne dla inwestorów.