W dziesiątym odcinku programu „Chcę u Ciebie pracować” odwiedziliśmy firmę Extral w Żorach, która działa na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Tym razem pokażemy jak wygląda praca operatora maszyn, przy produkcji profili aluminiowych.
Firma Extral w Żorach to nowoczesna i dynamicznie rozwijająca się prasownia profili aluminiowych, która działa na rynku w 2008 roku. Oprócz produkcji profili i komponentów firma zajmuje się ich fabrykacją i kompletacją. Gotowe produkty trafiają na krajowy oraz zagraniczny rynek.
- Firma zatrudnia obecnie ponad 330 osób i wciąż się rozwija. Z roku na rok zwiększa się liczba pracowników oraz powierzchnia hal produkcyjnych i biurowych. Rekrutacja w firmie prowadzona jest cały czas. Wraz ze wzrostem produkcji i sprzedaży konieczne jest zatrudnianie nowych osób – mówi Magdalena Izydorska, koordynator ds. relacji pracowniczych w firmie Extral.
Oprócz produkcji profili i komponentów firma zajmuje się ich fabrykacją i kompletacją. Gotowe produkty trafiają na rynek krajowy oraz zagraniczny.
Obecnie firma poszukuje pracowników na stanowisko pakowacza, operatora maszyn zarówno produkcyjnych, jak i maszyn z działu fabrykacji, czyli obrabiarek CNC i pił.
Firma Extral działa na terenie jastrzębsko-żorskiej podstrefy należącej do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. – Nasza podstrefa z sukcesami realizuje swoje zadania na wielu polach aktywności. Do najistotniejszych aspektów możemy zaliczyć przede wszystkim zainicjowanie współpracy szkół z pracodawcami w zakresie kształcenia zawodowego. Naszym celem jest stworzenie skutecznego systemu zmierzającego do podniesienia jakości kształcenia zawodowego i dostosowania go do potrzeb rynku pracy oraz ułatwienie przechodzenia z etapu kształcenia do etapu zatrudnienia. Planujemy również stworzenie infrastruktury sprzyjającej rozwojowi mikro, małych i średnich firm – mówi Andrzej Zabiegliński, wiceprezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, kierujący podstrefą jastrzębsko-żorską KSSE.
Katowicka SSE S.A. została powołana rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 czerwca 1996 roku. Utworzono ją w celu wsparcia i przyspieszenia procesów restrukturyzacyjnych oraz stworzenia nowych miejsc pracy w regionie. Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna jest liderem wśród polskich specjalnych stref ekonomicznych. Obecnie w KSSE działa ponad 300 przedsiębiorstw, które łącznie zainwestowały około 31 mld złotych i stworzyły ponad 76.000 miejsc pracy. KSSE posiada w swej ofercie działki o łącznej powierzchni 2614ha w 40 gminach, z czego 900 ha jest wciąż dostępne dla inwestorów.