Inżynier procesu w firmie produkującej wyroby dla branży motoryzacyjnej

W 37. odcinku programu „Chce u Ciebie pracować” odwiedziliśmy firmę Mubea w Zimnej Wódce, która działa na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Tym razem pokażemy, na czym polega praca inżyniera procesu w firmie produkującej wyroby dla branży motoryzacyjnej

Mubea to firma o światowym zasięgu, która jest dostawcą wyrobów dla branży motoryzacyjnej. Jej pracownicy zajmują się konstrukcją, wytwarzaniem oraz dystrybucją innowacyjnych komponentów samochodowych o lekkiej konstrukcji. Należy do czołowych producentów branży w Europie, Stanach Zjednoczonych, Azji i Ameryce Południowej.

W 2015 roku firma rozpoczęła działalność w Polsce. Natomiast w kwietniu 2016 roku Mubea uruchomiła produkcję w Fabrykach w Ujeździe. Obecnie są tam wytwarzane opaski zaciskowe z taśmy sprężynującej, sprężyny talerzowe i zaworowe, a od stycznia 2019 roku w nowo utworzonym dziale TS rozpoczęto produkcję półosi napędowych. W Mubei obecnie zatrudnionych jest ponad 520 osób.

Do obowiązków osoby zatrudnionej jako inżynier procesu, stanowisku przedstawionym w 37. odcinku programu, należy monitorowanie, kontrolowanie oraz usprawnianie procesów produkcyjnych i technologicznych wykorzystywanych w przedsiębiorstwie. Stałe monitorowanie procesu pozwala na wychwycenie zmian, które w nim zachodzą i na wprowadzeniu działań, które zapewniają stabilność procesową. Nieustanne monitorowanie parametrów hartowania, odpuszczania czy obróbki mechanicznej pozwala na produkowanie sprężyn o najwyższej jakości i niezawodności. Również bardzo istotnym zadaniem inżyniera procesu jest usprawnienie procesu produkcyjnego. Każda zmiana optymalizacyjna lub usprawniająca wiąże się z przeprowadzeniem dużej ilości testów, często we współpracy z jednostkami badawczymi, które pozwolą określić, czy wprowadzona zmiana nie będzie miała żadnego negatywnego wpływu na produkt i proces.

ODCINEK 37.

Mubea to firma o światowym zasięgu, która jest dostawcą wyrobów dla branży motoryzacyjnej. Jej pracownicy zajmują się konstrukcją, wytwarzaniem oraz dystrybucją innowacyjnych komponentów samochodowych o lekkiej konstrukcji.

Do zadań inżyniera należy również analiza przyczyn i wprowadzania akcji zapobiegawczych w przypadku wystąpienia jakiejkolwiek wady wyprodukowanej części. Inżynier procesu zajmuje się także wprowadzaniem nowych technologii, produktów oraz przygotowaniem różnego rodzaju dokumentacji technicznej. W firmie Mubea w Zimnej Wódce najistotniejszym procesem produkcyjnym jest obróbka cieplna stali. Inżynier, który chciałby pracować w takiej firmie, powinien mieć wiedzę z zakresu materiałoznawstwa oraz obróbki cieplnej metali.

Mubea oferuje swoim pracownikom stabilne zatrudnienie, ponieważ pierwsza umowa podpisywana jest na rok. – Wdrożono system premiowy, a pracownicy mogą liczyć na premie świąteczne, lekcje języka angielskiego lub niemieckiego. Mogą także korzystać z transportu Mubea i przyjechać do pracy z Kędzierzyna-Koźla, Strzelec Opolskich, Zawadzkiego, Zdziszowic, Pyskowic i Toszka – mówi Jerzy Staliś, kierownik kształcenia zawodowego w Mubea Automotive Poland. W 2018 roku w zakładzie produkcyjnym została uruchomiona stołówka, a pracownicy mogą liczyć na dofinansowanie przez pracodawcę posiłków.

PARTNER PROGRAMU

Katowicka SSE S.A. została powołana rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 czerwca 1996 roku. Utworzono ją w celu wsparcia i przyspieszenia procesów restrukturyzacyjnych oraz stworzenia nowych miejsc pracy w regionie. Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna jest liderem wśród polskich specjalnych stref ekonomicznych. Obecnie w KSSE działa ponad 300 przedsiębiorstw, które łącznie zainwestowały około 31 mld złotych i stworzyły ponad 76.000 miejsc pracy. KSSE posiada w swej ofercie działki o łącznej powierzchni 2614ha w 40 gminach, z czego 900 ha jest wciąż dostępne dla inwestorów. 

Copyright (c) 2018 POLSKA PRESS GRUPA

Obserwuj nas