Inżynier Utrzymania Ruchu– filtry cząstek stałych do silników diesla

W 22. odcinku programu „Chcę u Ciebie pracować” odwiedziliśmy firmę NGK Ceramics w Dąbrowie Górniczej, która działa na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Tym razem pokażemy, jak wygląda praca inżyniera utrzymania ruchu w zakładzie produkującym filtry cząstek stałych z węglika krzemu.  

NGK Ceramics Polska jest zakładem produkcyjnym będącym częścią międzynarodowej grupy NGK Insulators, światowego lidera w produkcji materiałów technologicznych. NGK Insulators ze swoją siedzibą w Nagoi działa w ponad 30 miejscach na całym świecie. NGK Ceramics Polska zakład produkcyjny w Gliwicach został wybudowany w ciągu kilku lat jako inwestycja typu „Green field” zapoczątkowana w 2003 roku w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Jej pierwszą działalnością była i jest produkcja DPF -filtrów cząstek stałych do silników diesla, zrobionych z węglika krzemu.

- Zakład w Dąbrowie Górniczej powstał w 2017 roku jako odpowiedź na wciąż rosnące zapotrzebowanie na produkty ceramiczne do redukcji zanieczyszczeń z gazów spalinowych powstających w pojazdach silnikowych – mówi Piotr Słowik, dyrektor administracji w NGK Ceramics Polska. - W Dąbrowie Górniczej produkuje się DPF-y z węglika krzemu, stosowane głównie w samochodach osobowych, choć obecnie testuje się zastosowania w innych pojazdach. W dąbrowskiej fabryce NGK zastosowano najnowszą technologię, znacznie bardziej zaawansowaną niż ta z zakładu w Gliwicach. Linie są wydajniejsze i w pełni zautomatyzowane, ale też wymagają wysokich kompetencji od pracowników. Większość wyprodukowanych filtrów trafia na rynek europejski, ale również do Azji – tłumaczy Piotr Słowik.

Do zadań inżyniera utrzymania ruchu, stanowiska przedstawionego w 22. odcinku, należy m.in. diagnostyka, usuwanie awarii w obszarze parku maszynowego, analiza przyczyn ich występowania, proponowanie i wprowadzanie działań korekcyjnych mających na celu zapobieganie awariom w przyszłości; wykonywanie specjalistycznych prac remontowych i prewencyjnych; udoskonalanie i modernizacja maszyn, urządzeń, instalacji; kontrola układów bezpieczeństwa; modyfikacja systemów sterowania; prowadzenie i koordynacja prac związanych z nowymi projektami; sporządzanie specyfikacji, dokumentacji technicznej i jakościowej dla firmy oraz jej podwykonawców. Zakres obowiązków jest zależny od poziomu wiedzy, doświadczenia, wykształcenia

NGK Ceramics Polska oprócz automatyków poszukuje operatorów w obszarze produkcyjnym. Pracę w dąbrowskim oddziale znajdą również mechanicy, inżynierowie procesu, inżynierowie systemu oraz operatorzy ds. gospodarki odpadami.  

ODCINEK 22.

W dąbrowskiej fabryce NGK zastosowano najnowszą technologię, znacznie bardziej zaawansowaną niż ta z zakładu w Gliwicach. Linie są wydajniejsze i w pełni zautomatyzowane, ale też wymagają wysokich kompetencji od pracowników.

- W firmie funkcjonuje wiele systemów, z których część została zaadaptowana z Japonii. Wewnętrzny system awansów daje możliwości wspinania się po ścieżkach kariery – mówi Andrzej Wolniaszek, kierownik ds. personalnych w NGK Ceramics Polska. - Wielu pracowników piastujących kierownicze stanowiska w firmie zaczynało jako szeregowi pracownicy produkcji lub działów administracyjnych. W 2007 roku uruchomiono szkołę wewnętrzną DOJO będącą odpowiedzią na poszukiwania nowych kompetencji wśród załogi, system DOJO daje też możliwość zdobywania dodatków finansowych związanych z zaliczaniem poszczególnych modułów. Szkolenia KISO przygotowują nowych pracowników do podjęcia pracy na złożonym stanowisku pracy – dodaje Andrzej Wolniaszek.

Pracownicy mogą liczyć również na dofinansowanie usług medycznych oraz wsparcie aktywności fizycznej poprzez karty systemów sportowych. We wszystkich jednostkach NGK Ceramics Polska uruchomione zostały również stołówki pracownicze, gdzie za konkurencyjne stawki można zakupić posiłki i przekąski. - Dla wielu pracowników na pewno nieoceniona korzyścią jest organizacja darmowych dojazdów do pracy, które oczywiście umożliwiamy. Ponadto firma oferuje dobre wynagrodzenie oraz sprawnie działający system motywacyjny. Organizujemy również pikniki rodzinne i imprezy motywacyjne – dodaje Andrzej Wolniaszek.  

PARTNER PROGRAMU

Katowicka SSE S.A. została powołana rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 czerwca 1996 roku. Utworzono ją w celu wsparcia i przyspieszenia procesów restrukturyzacyjnych oraz stworzenia nowych miejsc pracy w regionie. Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna jest liderem wśród polskich specjalnych stref ekonomicznych. Obecnie w KSSE działa ponad 300 przedsiębiorstw, które łącznie zainwestowały około 31 mld złotych i stworzyły ponad 76.000 miejsc pracy. KSSE posiada w swej ofercie działki o łącznej powierzchni 2614ha w 40 gminach, z czego 900 ha jest wciąż dostępne dla inwestorów. 

Copyright (c) 2018 POLSKA PRESS GRUPA

Obserwuj nas