Technolog lakierni – branża motoryzacyjna

W 27. odcinku programu „Chcę u Ciebie pracować” odwiedziliśmy firmę Huf Polska w Tychach, która działa na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Tym razem pokażemy, jak wygląda praca technologa lakierni w firmie produkującej mechaniczne i mechatroniczne systemy kontroli dostępu, zamknięć i zabezpieczeń pojazdów.

Huf Polska jest częścią międzynarodowej grupy Huf obecnej w 14 krajach na 4 kontynentach, zatrudniając blisko 8 tys. pracowników. Międzynarodowy zespół obsługuje klientów z branży motoryzacyjnej w zakresie mechanicznych i mechatronicznych systemów kontroli dostępu, zamknięć i zabezpieczeń pojazdów. Zakład w Tychach powstał w 2003 roku i jest jedyną fabryką w Polsce w ramach grupy Huf. W tyskim zakładzie produkowanych jest ok. 120 tys. klamek zewnętrznych dziennie, a to oznacza, że co trzeci samochód zjeżdżający z linii produkcyjnej w Europie jest wyposażony w podzespoły z zakładu Huf w Tychach.


- Obecnie zatrudniamy 1200 osób pracujących w dziele wtrysku tworzyw sztucznych, montażu, lakierni, jak również w działach około produkcyjnych: jakości, zakupach, logistyce na stanowiskach technologicznych, specjalistycznych i inżynieryjnych – mówi Radosław Hnatik, wiceprezes ds. operacyjnych w Huf Group. - Stale rozwijamy nasz park maszynowy, wdrażamy nowe technologie produkcji i doskonalimy już istniejące procesy. Dwa lata temu uruchomiliśmy drugą w pełni automatyczną linię lakierowania natryskowego. Lakierujemy tam elementy wykonane z tworzyw sztucznych w niemal 300 różnych kolorach. W dziale lakierni oprócz operatorów, programistów robotów i automatyków poszukujemy także technologów lakierowania – dodaje Radosław Hnatik.  

ODCINEK 27.

W tyskim zakładzie produkowanych jest ok. 120 tys. klamek zewnętrznych dziennie, a to oznacza, że co trzeci samochód zjeżdżający z linii produkcyjnej w Europie jest wyposażony w podzespoły z zakładu Huf w Tychach.

Do zadań technologa lakierni, stanowiska przedstawionego w 26. odcinku, należy m.in. kontrola kluczowych parametrów procesu lakierowania. - Do zakresu jego obowiązków należy również to, aby polakierowane klamki były pozbawione wad, a ich kolor był zgodny z płytką wzorcową. Z kolei przy wdrażaniu nowych projektów technolodzy dążą do osiągnięcia maksymalnej wydajności procesu lakierowania. Aby osiągnąć te cele, technolog w swojej pracy skupia się nad stworzeniem optymalnych programów i aplikacji dla robotów, które lakierują nasze części. Od osób obejmujących to stanowisko wymagamy wykształcenia wyższego (technicznego lub chemicznego), umiejętności analizowania i rozwiązywania problemów oraz znajomości j. angielskiego – tłumaczy Mariusz Prokop, dyrektor produkcji w Huf Polska.


Dla pracowników Huf Polska organizowane są liczne szkolenia podnoszące ich kwalifikacje. Osoby zatrudnione w tyskim zakładzie mogą liczyć także na dodatkowe pieniądze z ZFŚS, dołączyć do ubezpieczenia grupowego, skorzystać z pakietu sportowego OK System, kantyny zakładowej oraz darmowej wody mineralnej.

PARTNER PROGRAMU

Katowicka SSE S.A. została powołana rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 czerwca 1996 roku. Utworzono ją w celu wsparcia i przyspieszenia procesów restrukturyzacyjnych oraz stworzenia nowych miejsc pracy w regionie. Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna jest liderem wśród polskich specjalnych stref ekonomicznych. Obecnie w KSSE działa ponad 300 przedsiębiorstw, które łącznie zainwestowały około 31 mld złotych i stworzyły ponad 76.000 miejsc pracy. KSSE posiada w swej ofercie działki o łącznej powierzchni 2614ha w 40 gminach, z czego 900 ha jest wciąż dostępne dla inwestorów. 

Copyright (c) 2018 POLSKA PRESS GRUPA

Obserwuj nas